Hacamat Nedir?

Hacamat hakkında kısa açıklama buraya yazılacak.

Geleneksel Türk Sanatlarından olan çini, genellikle mimari yapıların, cami, köşk, saray, çeşme, türbe ve benzeri yapıların iç ve dış süslemelerinde kullanılmış bir seramik ürünüdür.

Türkler çok eski zamanlardan beri , binalarını ve eşyalarını çinilerle süslemişlerdir. Yaklaşık bin yıllık bir geçmişe sahip olan, ilk örnekleri Karahanlılar dönemine ait yapılarda görülmeye başlayan çini sanatı, Karahanlıların, Uygurların Harzemşahların, Gaznelilerin döneminde kullanılmış. Özellikle Büyük Selçuklular ve Anadolu Selçukluları zamanında gelenek haline gelmiştir. Daha sonra Osmanlı döneminde de bu gelenek devam ettirilmiştir.

ÇİNİ NASIL YAPILIR ? Çini sanatı; tebeşir, kum, kaolen gibi doğal malzemeler karıştırılıp hamur haline getirilir. Ve bu hamur şekillendirilerek kuruması için bir süre beklenir. İstenilen kuruluğa sahip olan hamura astarlama çalışılması yapılır. Parçalar çok yüksek derecede fırında bir gün boyunca pişirilir. Pişirilen parçaların pürüzlü yüzeyi düzeltilir. Sonra kara kalem ile çizilen beyaz bir kağıt ile üzeri kaplanır. Sanatçının isteğine veya hayal dünyasına uygun renkler ile iç zemin boyanmaya başlanır. Boyanan obje camsı bir sır ile kaplanarak, pişirilme aşamasına getirilir. Son aşama olarak ürün ikinci kez fırınlanır.

OSMANLI DÖNEMİNDE ÇİNİ SANATINA ÖRNEKLER : İznik Yeşil Cami minaresinde(1390) Bursa Yeşil Cami ve Türbesinde (1421) Bursa Muradiye Camiinde (1426) Yavuz Sultan Selim Camii ve Türbesi (1522) Üsküdar Çinili Cami (1640) İstanbul Yeni Cami ve Külliyesi’nin (1663) gibi bir sürü zengin örnekler mevcuttur.

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/cini-sanati-nedir-cini-sanatinin-temsilcileri-kimlerdir-40910467